EN

Minibüsçü esnafına ‘kontrol’ eğitimi

04.09.2019


Başkent’te zaman zaman üzücü kazalar ve yolcuların şikayetleriyle gündeme gelen minibüs şoförlerine, ‘iletişim ve öfke kontrolü’ eğitimi verildi.

 

Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacı Bekir Gani, verilen eğitimlerle kentteki minibüsçü camiasının, çıtasının yükseldiğini ve vatandaşlardan gelen şikayetler noktasında ciddi yol alındığını söyledi. 

5 bin 500 minibüsçü esnafına ve şoföre eğitim verildiğini anlatan Gani, “Türkiye'nin bazı illerinde bazı olumsuzluklar oluyor ve bunları da minibüsçü camiasına yüklemeye çalışıyorlar. Özellikle bizim yaptığımız çalışmaları tüm Türkiye'de bütün minibüsçü camiası, bütün şoför camiası yapmış olsak dört dörtlük olur, hiçbir sıkıntı olmaz” dedi. 

Eğitim alan şoförlere yaka kartı verildiğini ifade eden Gani, bu kartların da minibüslerde bulundurulmasının zorunlu olduğuna dikkat çekti. Gani, ancak taciz, tecavüz, hırsızlık, uyuşturucu gibi yüz kızartıcı suç işleyen şoförlere ticari araç verilmediğini söyledi.

UKOME kararı gereği araçlarda takip sistemi olacağını da belirten Gani, çalışan araçların hem oda hem belediye tarafından takip edileceğini, böylelikle daha sağlıklı, daha güvenli bir ulaşım sisteminde çalışmış olacaklarını kaydetti.