EN

Minibüsçülerden rakam tepkisi

04.09.2019


Minibüs işletmeciliğinin aylık getirisi konusunda çeşitli ilanlarda yüksek rakamlar telaffuz edildiğini belirten Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacıbekir Gani, pek çok ulaşım aracının faaliyet gösterdiği bir ortamda söylenen rakamların kazanılması imkansız” dedi.

 

İnternet siteleri üzerinden minibüs hattını satışa çıkaranların aylık bazda yüksek getiri vadetmelerine minibüs esnafı tepki gösterdi. Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacıbekir Gani, minibüs işletmeciliğinin aylık getirisi konusunda çeşitli ilanlarda yüksek rakamlar belirtildiğini ifade ederek, söz konusu getirinin telaffuz edildiği kadar yüksek olmadığını söyledi.

 

Çalıştığı Ankara’daki Keçiören-OSTİM hattını geçtiğimiz günlerde satışa çıkaran bir ilan sahibi, hattın geçen yıl 1 milyon 750 bin lira fiyatı olduğunu belirterek, “Şu an bu hat Ankara’nın en işlek hatlarından biri ve hattın tam hissesine sahip olan biri için aylık 20 bin lira civarında getirisi var” açıklamasında bulunmuştu. İlan sahibi, 2 yıl sonra hattın bedelinin 4 milyon liradan aşağı olmayacağını tahmin ettiğini dile getirmişti.

 

ORTAK SAYISI ARTTI

 

Bazı kimselerin araçlarını bir an önce satabilmek için sektörün getirisi ile ilgili gerçek olmayan beyanlarda bulunduğunu dile getiren Gani, özellikle ilan sahiplerinin bir kısmının sektörde yer almayan emlakçılar olduğunu ifade etti. Son birkaç yılda minibüs sayısında önemli değişiklikler olmamasına karşın odanın üye sayısının 700-800 civarında arttığını anlatan Gani, “Üye sayısının artması minibüsün ortaklarının artmasından kaynaklanıyor. Eğer söylenildiği gibi bu iş çok yüksek getirisi olan bir iş olsaydı insanlar aracına bu kadar ortak almazdı” diye konuştu.

 

YANLIŞ ALGI OLUŞUYOR

 

Ankara’da nüfusa göre özel araç sayısının yüksek olduğunu ve minibüsün haricinde metro ve taksi gibi ulaşım araçlarının faaliyet gösterdiğini belirten Gani, böyle bir ortamda minibüs işletmeciliğinden vadedildiği gibi aylık 20 bin lira gibi kazanç elde edilmesinin mümkün olmadığını savundu. Piyasada yüksek fiyatlar telaffuz edildiği zaman toplumda “minibüsçüler çok para kazanıyor” algısının oluştuğunu dile getiren Gani, “Kendi aracımın getirisi bile çocuğumun okul masraflarını zor karşılıyor” dedi.

 

BELLİ BİR FİYATI VAR

 

Hat bedelleri konusuna da değinen Gani, “Ben zamanında babama ait arsa ve tarlaları satarak minibüs hattı almışım. Şu an hattı satsam zamanında sattığım arsaların onda birini alamam. Minibüs hatlarının belli bir satış fiyatı var ama insanların aracı satabilmek için olur olmaz fiyat belirtmeleri doğru değil” değerlendirmesinde bulundu.