EN

Dolmuşun tanımı ‘Torba’dan çıktı

26.09.2019


Toplu taşımadaki dolmuş ve minibüsler, Torba yasayla birlikte 17+1 olarak tanımlanarak, ruhsat alma hakkı elde etti. Minibüs ve dolmuşların engellilere uygun hale getirilmesi için verilen sürenin dolmasıyla ilgili ise ANKESOB Başkanı Mehmet Yiginer, “Eğer bu kanun geçen yıl olduğu gibi bir yıl ertelenmezse Türkiye’de ceza yemeyen dolmuş kalmaz” dedi.

 

TÜRKİYE’nin birçok ilinde faaliyet gösteren 32 bin 500 dolmuşun araç tanımı değişiyor.

 

Torba yasadan geçen yeni maddeye göre 17+1 olarak tanımlanan araçlar yeni ruhsatlarına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayından sonra kavuşacak. Yasal boşluk nedeniyle çok fazla zorlandıklarını belirten Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacı Bekir Gani, yaptığı bilgilendirme toplantısında yasanın değişmesinde emeği geçen AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin, Ankara Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği ve Şoförler Odası Başkanı (ANKESOB) Mehmet Yiğiner ile Ankara Trafik Daire Başkanı Hamza Altıntaş’a plaket verdi. Esnafın kanayan yaralarından biri olan tanım sıkıntısının aşılması ile birlikte sektöre ciddi bir rahatlama geleceğini dile getiren ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, toplu taşıma araçlarının engellilere uygun hale getirilmesi zorunluluğu ile ilgili ise şunları söyledi:

 

ŞARTLAR UYGUN DEĞİL

 

“Belediyelere şehir içinde toplu taşıma yapan otobüs, minibüs ve dolmuşları engellilerin kullanımına uygun hale getirmeleri için tanınan süre önceki gün doldu. Geçmişte yapılan kanunla bu işin içine önce dolmuşçular sonra taksiciler dahil edilmiş. Biz Türkiye’nin şartlarının şu an buna uygun olduğunu düşünmüyoruz. Eğer bu kanun geçen yıl olduğu gibi bir yıl ertelenmezse Türkiye’de ceza yemeyen dolmuş kalmaz. Odamıza, ‘Araçlarınızı engellilere uygun hale getirin’ diye bir yazı yazdılar. Biz de, ‘Araçlarımızı engellilere uygun hale getiremeyiz’ diyerek cevap verdik. Bunu istemediğimiz için değil. Şartlarımızın uygun olmadığından dolayı yapamayız. Biz yasal olarak engelli rampasının dolmuş ve minibüslerde olmamasını istiyoruz. Bunun için çeşitli kurumlarla temasımız sürecek.”